Druhy pomůcek na čištění koníka =)

4. ledna 2011 v 18:00 | ©Verunka Selminka© |  Hygiena
Hygiena
K čištění koně potřebujeme jisté pomůcky.. A není to jen kartáč a kopytní háček. Od nových členů vím, že tenhle článek bude velmi užitečný, jelikož většina z nich mnohdy neví co by kůň měl v čištění mít..
lomítko


Představme si před sebou koníka. Půl dne byl na pastvinách nebo ve výběhu a teď je pořádně špinavý, celý od bláta, které má snad zaschlé všude. Postupně bude dole napsané jak bychom použili pomůcky, k čemu jsou určené + přibližná cena a foto =)

pročesávací hřbílko

Plastové pročesávací hřbílko

Tímto hřbílkem se dá pročesávat hříva i ocas, ale na můj vkus z ocasu vytrhává až moc žíní.. Pokud jde o náš příklad použijeme tohle hřbílko, abych dostali z koně zaschlé bláto. Můžu se zaručit za to, že s tímto hřbílkem se odstraňuje velmi snadno.

Cena: cca 30,- 


gumové hřbílko

Gumové hřbílko

Tohle hřbílko je perfektní na vylínávaní. Tzn. když kůň líná (před zimou, po zimě), tímto hřbílkem se dobře odstraňují nadbytečné chlupy. V našem případě bychom ho použili asi spíš na podzim nebo na jaře.. Ale snad v každém ročním období se najde pár chloupků, které potřebují vylínat.

Cena: cca 50,-hrubý kartáč, krátký vlas
Hrubý kartáč - krátký vlas

Tento kartáč se používá před použitím rýžového kartáče. Dostane špínu od kůže víc na povrch ze kterého to jen smeteme rýžovým kartáčem. Dá se také používat na hlavu. V našem případě použijeme tento kartáč na odstranění špíny z hlavy a nohou, kde pohyby tam a zpět odstraníme všechno bahno

Cena: cca 100,- a více


Kartáč dlouhý vlas

Rýžový kartáč dlouhý vlas - rýžák

Tento kartáč se používá v čištění jako poslední. Odstraní se s ním zbytky špíny, ale i vylínaných chloupků a staré kůže. V našem případě bysme tento kartáč použili od krku, přes záda, břicho a končetiny až ke stehnům koně, abychom ho zbavili všech zbylích nečistot.

Cena: cca 100,- a více


houbička

Houbička

Nejlepší je mít houbiček několik, jednu na nozdry a jednu na oči - nejlépe rozpoznatelné..třeba podle barvy. Pokud se staráte o klisnu bude se Vám jistě hodit další, kterou budete používat na genitálie v době říje, kdy ji genitálie napuchají a tak ji můžete ulevit otíráním mokrou, studenou houbičkou. Nebo rovnou ochladit pod lehkým proudem vody.

Cena: 20,- a více


kopytní háček

Kopytní háček / Kopyťák

Tato pomůcka se používá k vyškrabávání špíny z kopyt. Většinou se používá jako poslední. Z toho důvodu radím používat jako první, jelikož např. já často zapomínám a pak se musím vracet. Existují i k. háčky bez kartáčku. Nevýhodné, kartáček se hodí, ke zjištění kde ještě zůstala špína.

Cena: cca 30,- a vícePokud by měl koník ještě špinavé nohy od mokrého bláta nebo jiné nečistoty, která nejde odstranit kartáček je třeba ho vzít někam, kde mu můžeme nohy ostříkat vodou a tak ho nečistot zbavit.. Nohy jsou totiž velmi citlivé na znečištění, a pak se mohou dělat různé nemoci jako např. podlomy..

Jsou další čistící pomůcky, které můžeme najít v čištění u koníka, ale už nejsou tak nezbytné..

stěrka

Stěrka

Používá se, když byl kůň v dešti, ve sněhu nebo se zpotil. Stěrkou tuto tekutinu prostě z koně setřeme. V zásadě není ani moc potřebná. Dá se nahradit obyčejnou slámou, kterou se koním podestýlá. Sláma do sebe tekutinu vsaje a koně částečně vysuší. Stěrka je ovšem pohodlnější, ale větší vysoušení je pak stejně potřeba.

Cena: plastová cca 50,- a více a dřevěná 110,- a více


kovové hřbílko

Kovové hřbílko

Používá se na odstraňování zaschlého bláta ze srsti. Jde to lehce a jednoduše. Je tu malý háček.. Koni to není příjemné, stačí trochu přitlačit a koně to už škrábe.. Však si zkuste přejíždět ostrým kovem po kůži..

Cena: 100,- a vícehřeben na hřívu

Hřebeny

Dále můžeme v čištění nalézt různé hřebeny, hřebínky a podobně. Používají se na hřívu koně, ale jsou téměř zbytečné pokud je v jednom čištění s nimi i pročesávací hřbílko.

Cena: 30,- a více
Rukavice, hadry...

Různé rukavice a hadry jsou buďto na čištění nebo vysoušení koně. Často již poznáte podle vzhledu.

Cena: rukavice cca 50,- a více a hadry jsou většinou staré ručníky z domu atd..


To je asi vše. Je toho hodně co? A to jsem určitě na něco zapomněla. Samozřejmě existují pak také různé přípravky na čištění koní, jako jsou šampóny atd.. Ale o těch zas jindy =)
 


Komentáře

1 Ghoosy Ghoosy | 8. května 2011 v 19:30 | Reagovat

ahoj! nevidím tu nikde složku reklamy, tak se omlouvám že to sem, ale věnujte chvílu pozornsot prosím :)

Jestliže vás Ufonek a Koňský sen omrzel, můžete se zkusit registrovat na http://ponyhorse.jex.cz/ kde budete mít zcela k dispozici vlastní uživatelský účet, soukromou poštu apod.  Stáj je zatím v rozjezdu, ale budu ráda když se alespoň podíváte a zkusíte to. Je to navíc zcela bez žádných omezení a pravidel. Děkuji, Ghoosy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama